İnternetMobilTanitimlar

YouTube Kids Türkiye’de kullanıma sunuldu

Video izleme platformu YouTube’un çocuklar için özel olarak sunduğu YouTube Kids Türkiye’de kullanıma sunuldu.

Alphabet‘in çatısı altında yer alan YouTube, geçtiğimiz yıllarda çocuklara özel bir sürümünü duyurmuştu. YouTube Kids olarak isimlendirilen bu sürüm, çocukları yetişkinlerin izlediği içeriklerden uzak tutarak yaşlarına hitap eden içerikleri sunuyordu. Ülkemizdeki ebeveynlerin merakla beklediği YouTube Kids, bugün Türkiye’de kullanıma sunuldu.

App Store ve Play Store’dan YouTube Kids yazarak ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu uygulama, çocuğunuzu yaşına hitap etmeyen saldırganlık dolu videolardan uzak durmasını sağlıyor. Peki, tüm sakıncalı içerikler YouTube Kids’te engelleniyor mu?

YouTube Kids nedir?

 

2015 yılından bu yana yurt dışında kullanılabilen fakat Türkiye’den erişimi olmayan YouTube Kids; sonunda kullanıma sunuldu. 106 ülkede 44 farklı dilde kullanımı bulunan Kids versiyonu artık Türkçe içerikler ile Türkiye’de kullanılabilecek. 13 yaş altı çocuklar için özel olarak tasarlanan bu platform; çocuklar için uygunsuz videoları otomatik olarak filtreliyor. Uygulamanın tek avantajı uygunsuz videoları filtrelemesi değil. Birçok ebeveyn kontrolünü de beraberinde getiren Kids versiyonu, çocuklar için güvenli bir ortam oluşturuyor.

Kids versiyonu ile ebeveynler, istediği içerikleri engelleyebilir, süre sınırlaması koyabilir veya çocukların hangi videoları izleyeceğine karar verebilir. Bu yeni servis temelde 4 bölümden oluşuyor. Videoları kategorilendiren bu 4 bölüm ile çocuklar ilgi alanlarına göre videolara daha kolay erişebiliyor. Dilerseniz belirlediğiniz videolar dışında ki içeriklere erişimi kapatabiliyorsunuz. Ayrıca çocuğunuzun platformdan ayrılıp başka uygulamalara girmesine de kontroller sayesinde engel olabiliyorsunuz.

YouTube açıklamasında; “YouTube Kids’de sunulan videoların ailelere uygun içerikler olması için çok çalışıyoruz. Topluluğumuzu korumak için mühendislik ekibimizin oluşturduğu otomatik filtrelerden, gerçek kişiler tarafından yapılan incelemelerden ve ebeveynlerden aldığımız geri bildirimlerden yararlanıyoruz. Güvenlik önlemlerimizi geliştirmek ve ebeveynlerin ailelerine uygun bir deneyim sunmalarına yardımcı olacak daha fazla özellik eklemek için sürekli çalışıyoruz. Ancak tüm videolar manuel olarak tek tek incelenmemiştir. Gözümüzden kaçmış olan uygunsuz içerikler bulursanız bunları bildirerek hızla incelenmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece, uygulamayı herkes için daha iyi hale getirebilirsiniz.” ifadesini kullanıyor.

Bu ifadeye göre çocuğunuzun görmemesi gereken içeriklerin gerçekten büyük bir bölümü engelleniyor. Ancak yine de algoritmayı kandıran ve denetim ekibinin gözünden kaçan içerikler olabiliyor. Bu durumda bu içerikleri YouTube’a bildirerek YouTube Kids’ten kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyen YouTube’daki içeriklerden evlatlarınızı uzak tutmanız için YouTube Kids kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yaşına uygun çizgi film ve içerikleri çocuğunuza izleterek daha sağlıklı bir psikolojiye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.YouTube Kids

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu