AndroidApple-iOSGuncelİnternetMobilSosyalmedyaTanitimlar

WhatsApp’a sesli mesajlar için transkript özelliği geliyor

WhatsApp beta'da yeni bir özellik ortaya çıktı. Sesli mesajlar için transkript özelliği sayesinde artık sesli mesajlarınızda altyazı kullanmanız mümkün olacak.

WhatsApp, son zamanlarda uygulamaya getirdiği güncellemelerle birçok yeniliği kullanıcılara sunmaya devam ediyor. Uygulama son olarak WhatsApp gruplarına son kullanma tarihi belirleme özelliği getirmişti. Şimdi ise sesli mesajlarla ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandı.

WhatsApp sesli mesajları, özellikle mesaj yazamayacağımız durumlarda imdadımıza yetişiyor. Ancak bir de işin başka bir boyutu var. Karşı taraftan gelen sesli mesajları her zaman o an dinleme imkanı bulamıyoruz. Bu da bazen sesli mesajları saatler sonra dinleyebildiğimiz anlamına geliyor. İşte şirket, bu sorunu çözen yeni bir beta sürümü yayınladı. Özelliğe göre artık sesli mesaj içeriklerini metin halinde de görme imkanına sahip olacağız.

WhatsApp’ta artık sesli mesajların içeriğini, metin olarak da görebileceğiz
WhatsApp beta programı aracılığıyla yeni bir güncelleme sunarak uygulama sürümünü iOS 23.3.0.73’e yükseltti. Yeni beta sürümüyle, kullanıcıların çok fazla işine yarayacak yeni bir özellik duyuruldu. Kullanıcılar, güncellemeyle birlikte sesli mesajları dinleyemedikleri durumlarda mesajın içeriğine metin olarak ulaşabilecek.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, sesli mesajların içeriği mesaj balonunun altına eklenecek. Bu özellik, sürüm güncellemesi yapıldıktan sonra varsayılan olarak kullanıcılara sunulacak. Ancak yine de özelliği kapatmak isteyen kullanıcılar, bu hakka da sahip olacak.

Özelliği kullanmak istemeyen kullanıcılar, Ayarlar > Sohbetler > Sesli Mesaj Deşifreleri kısmından özelliği devre dışı bırakabilecekler.

Sesli mesajlar arasında da arama yapabileceksiniz
Sesli mesajların metin haline dönüşmesi, aynı zamanda başka bir kolaylığı daha beraberinde getiriyor. Sesli sohbetin metin olarak yer alması, mesajın içeriği hakkında sohbette arama yapmanıza da olanak tanıyor.

Bu, bir kullanıcının uzun bir sesli not içerisinde belirli bir bilgiyi aradığında veya aradığı içeriğin hangi sesli notta bulunduğunu hatırlamadığında epey işine yarayacak bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Böyle bir durumda, arama çubuğunu kullanarak ilgili anahtar kelimeyi veya ifadeyi aratarak mesaja ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa’da kişisel verilen korunması kanunu ihlal ettiği için 225 milyon euro para cezasına çarptırılan dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘a uzun süredir beklediğimiz, sesli mesaj göndermeyi sevenleri mutlu edecek bir özellik geliyor. Facebook çatısı altında bulunan WhatsApp, artık sesli mesajları dilediğimiz zaman yazı formatında görmemizi de sağlayacak.

WABetaInfo tarafından ortaya çıkarılan özellik ile WhatsApp, tamamen kullanıcının cihazında yapılacak yeni bir sesli mesaj transkripsiyonu üzerinde çalışıyor, bu da WhatsApp’ın ve Facebook’un bu mesajlara erişemeyeceği anlamına geliyor. WABetaInfo, kullanıcının sesli mesajlarının Apple’ın konuşma tanıma teknolojisini geliştirmesine yardımcı olacağını ve bunun tamamen isteğe bağlı bir özellik olduğunu belirtiyor. Yani her sesli mesaj otomatik olarak yazıya çevirilmeyecek, eğer kullanıcı isterse bu özelliği kullanacak.

Sesli mesajın transkripsiyonunu ilk kez kullanacağınız zaman WhatsApp size ““WhatsApp” Konuşma Tanıma’ya Erişmek İstiyor” şeklinde bir bildirim gönderecek. Bildirimin içeriğinde ise “Bu uygulamadan gelen konuşma verileri, isteklerinizi işlemek için Apple’a gönderilecektir. Bu, Apple’ın konuşma tanıma teknolojisini geliştirmesine de yardımcı olacak. Sesli mesajları metne dönüştürün.” ifadesi yer alıyor.

admin

Güncel teknolojiyi ve farklı bakış açısıyla sunmaya ziyaretçilerine teknoloji haberlerini sunmayı hedefleyen bilenyazar.net, amacı heryerde olan haber değil farklı haber amacıyla bugüne kadar yayın hayatına devam etti ve ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu