AndroidGuncelMobilTanitimlar

Telefonlarda 108 Megapiksel pazarlaması patladı!

Samsung’un, Galaxy S21 ailesi ile DxOMark‘ta tatmin edici puan alamaması, 108 Megapiksel sensörün tamamen pazarlama ürünü olduğunu göstermişti.

Android telefon pazarında pazarlama unsuru olarak kullanılan 108 Megapiksel çözünürlüğündeki kamera kandırmacası nihayet patladı. Çıktığı ilk günden bu zamana kalitenin Megapiksel’de olmadığını sizilere aktarmaya çalışmıştık. Ancak firmalar kendileri arasında anlamsız bir yarışa girmiş ve 108 Megapiksel’i standartlaştırmışlardı. Ancak bu yarıştan Samsung’un çekileceği ortaya çıktı.

Güney Koreli firmanın önümüzdeki süreçte Megapiksel yerine kaliteli lenslere odaklanması bekleniyor.

Mobil lenslerde önemli olan en son şey aslında Megapiksel. Eğer Billboard için baskı almayacaksanız 16 Megapiksel ila 64 Megapiksel arası fazlasıyla yetiyor. Apple bile iPhone 12 Pro modelinde üç adet 12 Megapiksel çözünürlüğünde lens kullanıyor. Kullanıcılarını pazarlama unsurunun bir öğesi yapmayan Apple, muhtemelen daha uzun süre 48 Megapiksel sensöre geçiş yapmayacak.

Samsung’un DxOMark testinde umduğunu bulamamasından dolayı yeni tepe model Galaxy’lerde 48 Megapiksel veya 64 Megapiksel sensör kullanması bekleniyor. Bu sensörlerin Mi 11 Ultra’daki gibi büyük ve µm değerinin yüksek olması bekleniyor.

Telefon sektöründeki 108 Megapiksel illüzyonunun geç de olsa bitmiş olması oldukça sevindirici. Sizin de aklınızda bulunsun, Megapiksel ne kadar yüksekse o kadar iyi fotoğraf çeker olayı tamamen bir yalandan ibaret. Bu DSLR fotoğraf makinlerinde bile geçerli

İlginçtir, cihazın iki modeli planlanmaktadır. Bunlardan birinin stabilizasyonu destekleyen selfie kameraya ek olarak birincil ve telefoto lens üzerinde OIS olduğu söyleniyor. Diğer modelde büyük olasılıkla birincil, telefoto ve geniş açılı lenslerde OIS bulunacaktır.

Samsung’un S20 serisine bir makro lens eklemesi bekleniyordu, ancak bu söylentinin günün ışığını hiç görmediği unutulmamalıdır. En son raporla birlikte, Samsung nihayet makro lensi daha önce A serisi ile sınırlı olan amiral gemilerine getiriyor.

Hatırlarsak, Samsung, S20 serisindeki odaklama sorunları konusunda kullanıcılardan büyük bir tepki ile karşı karşıya kaldı . Şirketin son teklifi, ağır rekabetin ortasında satışlarda zaten mücadele ediyor . Ancak şirket, OTA güncellemeleriyle görüntü kalitesi sorunlarının çoğunu gidermeye çalıştı. Ancak itibara verilen hasar o zamana kadar yapılmıştı.

Bununla birlikte, çıkan raporlar bir sonuca varmak için çok erken ve iddia hakkında daha fazla onay almak için en azından şirketten bir sonraki Note serisinin başlamasını beklemek zorundayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu