oyunDonanımGuncelİnternetTeknoloji haberleri

Microsoft’un Activision satın alımı yılan hikayesine döndü

Microsoft, bu satın alımı Haziran 2023'e kadar bitirmek istiyor, ancak bu durum pek de kolay olmayacak.

Microsoft, Windows işletim sistemi sayesinde dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri haline gelse de Amerikalı teknoloji devinin artık Windows’tan bağımsız bir harika güç halini aldığı bir gerçek. Lakin şirketin bununla yetinmek üzere bir niyeti olmadığı için uzun bir müddettir oyun dalına de tesirli bir giriş yapabilmenin kaygısında. Bu kapsamda gözüne ünlü oyun şirketi Activision Blizzard’ı kestiren Microsoft, bu şirketi alabilmek için 69 milyar doları da gözden çıkarttı.

Ancak kelam konusu teklifin üzerinden bir epey vakit geçmesine ve tarafların her hususta muahedesine karşın, bu birliktelik bir türlü nihayete eremiyor.

Microsoft’un Activision satın alımı yılan öyküsüne döndü

Bu durumun sebebi ise başta Sony olmak üzere pek çok rakibin bu satın alım sürecine karşı geliyor olması. Hatta geçtiğimiz günlerde ABD Federal Ticaret Komisyonu da yaptığı soruşturmaları bitirmiş ve bu alımın kesimdeki rekabeti olumsuz etkileyeceği kanısıyla dava yoluna gitmişti.

İşte bir taraftan rakipleri başka taraftan Federal Ticaret Komitesi kararları ile uğraşan Microsoft’un karşısına artık bir de oyuncular çıktı. Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen olaya nazaran, 10 bireyden oluşan bir oyuncu kümesi Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının oyun piyasasındaki rekabeti bitireceğini ve bu durumun da ABD maddelerine alışılmamış olduğunu lisana getirerek, şirket aleyhine dava açtı. Tabi bu kadar büyük şirketlerle uğraşan Microsoft için bu son dava ne derece korkutucu olur orası tartışılır lakin bir gerçek var ki o da Activision Blizzard, Microsoft’a yar olmayacak üzere görünüyor.

 

Oyun sektörü donanımdan uzaklaşır mı?

Bloomberg’e konuşan Morningstar Research analisti Kazunori Ito’ya göre Sony’nin hisse senetlerindeki düşüş, oyun piyasasının donanıma dayanan modelden uzaklaşması durumunda Sony’nin zorlanmasından yatırımcının korktuğunu gösteriyor.

Activision Blizzard’ın hisseleri ise satın almanın duyurulmasının ardından yüzde 37 yükseldi.

Activision Blizzard, çalışma koşulları, cinsiyet ayrımcılığı ve taciz gibi konularda maruz kaldığı suçlamalar yüzünden zor günler yaşıyordu.

Microsoft’un hisseleri ise Activision Blizzard’da yaşanan skandallar yüzünden satın almanın ilk duyurulmasının ardından yüzde 2 düştü.

Activision Blizzard, kasım ayında çok beklenen iki oyununu yayınlamayı ertelemiş ve dördüncü çeyrek satış rakamı beklentilerin altına kalınca hisseleri büyük bir düşüş yaşamıştı.

admin

Güncel teknolojiyi ve farklı bakış açısıyla sunmaya ziyaretçilerine teknoloji haberlerini sunmayı hedefleyen bilenyazar.net, amacı heryerde olan haber değil farklı haber amacıyla bugüne kadar yayın hayatına devam etti ve ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu