Teknoloji haberleriDonanımGuncelİnternet

Microsoft, Xbox One konsolları için artık oyun geliştirmeyeceğini doğruladı

Microsoft, Xbox One konsolları için artık oyun geliştirmeyeceğini doğruladı

Microsoft’un Xbox Series S ve Xbox Series X konsollarının Kasım 2020’de ilk kez satışa çıkmasından bu yana yaklaşık iki buçuk yıl geçti. O zamandan beri Microsoft, bu konsollar için birinci taraf oyunlar yapmak amacıyla ZeniMax Studios’un tamamı dahil olmak üzere bir dizi oyun geliştirme stüdyosunu satın aldı.

Xbox Game Studio’nun başkanı Matt Booty, Axios ile yaptığı bir sohbette Microsoft’un birinci taraf oyun ekiplerinin artık Xbox One konsolunda yerel olarak çalışacak herhangi bir oyun yapmadığını doğruladı. Booty, Microsoft’un piyasadaki mevcut nesil oyun konsolları için tanımlamasına vurgu yaparak “Gen 9’a geçtik” dedi.

Bir Xbox One konsolunuz varsa, iyi haber şu ki, bir Xbox Game Pass Ultimate aboneliği ile, Microsoft’un gelecekteki tüm birinci taraf Xbox Series S/X oyunlarını oynamaya devam edebileceksiniz. Bunun nedeni, hepsinin Xbox Cloud Streaming aracılığıyla oynanabilecek olması. Booty röportajda “Desteği bu şekilde sürdüreceğiz” dedi.

Oyun geliştirme süreci artık daha uzun sürüyor

Axios‘a konuşan Booty, çoğu büyük oyunun artık eskisi gibi 2-3 yıllık değil, yaklaşık 5 yıllık geliştirme döngülerine sahip olduğunu belirtti.

Daha uzun geliştirme sürecinin, modern oyunların artan karmaşıklığının yanı sıra 4K grafikler ve gelişmiş aydınlatma gibi teknik hedeflere ulaşma arzusundan kaynaklandığını öne sürdü.

Hal böyle olunca PS4 ve Xbox One’a için sürümler geliştirmek çıkış tarihlerini daha ileri çekiyor. Bu nedenle birçok geliştirici yeni nesle odaklanmaya başladı.

Microsoft tarafında Starfield, Fable ve Forza Motorsport gibi yeni oyunlar Series X/S ve PC’ye gelecek. Sony’nin bir sonraki büyük oyunu Marvel’s Spider-Man 2 de PS5’e özel olacak.

Her şeye rağmen yeni oyunları bulut yoluyla oynama seçeneği iyi haber. PlayStation da şu sıralar PS5 oyunları için akış özelliğini test ediyor.

admin

Güncel teknolojiyi ve farklı bakış açısıyla sunmaya ziyaretçilerine teknoloji haberlerini sunmayı hedefleyen bilenyazar.net, amacı heryerde olan haber değil farklı haber amacıyla bugüne kadar yayın hayatına devam etti ve ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu