Apple-iOSİnternetMobilTanitimlarTeknoloji haberleri

iPhone 14 daha çıkmadan zamlandı!

Şirket Eylül ayında iPhone 13 ailesini tanıtmış olsa da bir sonraki model olan iPhone 14'e ilişkin sızıntılar bir süredir geliyor.

Dünyanın en önemli akıllı telefon üreticilerinden biri olan Apple, uzun bir süredir iPhone serisiyle piyasayı domine eden bir marka. Her ne kadar bu akıllı telefon modeli ülkemizde sürekli değişen ve birkaç istisna dışında da aslında hep yukarı yönlü hareket eden fiyatıyla dikkat çekse de, aslında durum sadece bize özel.

Konuyu biraz daha açacak olursak, genelde Apple, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni satışa sunduğu iPhone modelinin standart versiyonunu 799 dolardan satışa sunar. Yani her sene fiyatlarda bir farklılaşma ya da yeni model geldi diye bir fiyat yükseltmesi söz konusu olmaz. Bunun yerine örneğin iPhone 12 799 dolara satılırken, yeni model olarak iPhone 13 çıktığında artık 799 dolara bu telefon satılır, iPhone 12’nin fiyatı ise genelde 100 dolar kadar ucuzlar.

 

İPHONE 14 TÜM SÖYLENTİLER

Apple iPhone 15’te ön kamera üreticisini değiştirmeyi planlıyordu. Ancak şirket bu adımı hızlandırarak iPhone 14 için yeni bir üreticiyle anlaştı.

Çinli tedarikçiyi bırakan Apple, Güney Koreli LG Innotek’i seçti. Bu tercih iPhone’un üretim maliyetlerini de artırdı. Zira LG’nin ön kamera bloğu Çinli üreticiye göre üç kat daha maliyetli.

LG tarafından üretilecek ön kamera setiyle iPhone 14’ün selfie kamerasına ilişkin detaylar da ortaya çıkıyor. Analizlere göre ön kamera hem şekil hem performans olarak gelişecek. Ön kamerada altı parçalı F/1,9 açıklığında bir lens kullanılacak.

iPhone 14’te Type-C girişi olmayacak. Analist Ming Chi Kuo‘nun aktardıklarına göre iPhone için USB-C çalışmaları başladı. Ancak Apple‘ın iPhone 14’lerde Lighting kablosunu kullanmaya devam edeceği öne sürüldü. Bloomberg’den Mark Gurman yeni iPhone 14 ailesine ilişkin önemli bir iddia ortaya attı. Gurman standart modelde geniş açılı 48 MP’lik kameranın olmayacağını söyledi. Gurman’ın iddialarına göre yeni A16 Bionic işlemci ve 48 MP’lik kamera sadece Pro modellerde olacak.

PHONE 14 KAÇ PARA?

Diğer ürünlerde ise fiyatın iPhone 13 ailesiyle aynı olacağı tahmin ediliyordu. Ancak Forbes’ta çıkan haberlere göre Apple özellikle üst modellerde zam seçeneğini değerlendiriyor. iPhone 13, 799 dolardan satışa çıkmıştı. Bu fiyat 14 için de geçerli olacak. Öte yandan 13 Pro’nun 999 dolarlık fiyat etiketi 14 Pro’da 1099’da, iPhone 13 Pro Max‘in 1099 dolarlık fiyatı ise 1199’a yükselecek.

Standar iPhone’la Pro modeli arasında bir noktada olması beklenen iPhone 14 Max’in ise 899 dolardan başlaması bekleniyor. Apple her modelde farklı depolama seçenekleri sunuyor bu nedenle fiyatlarda değişiklik olacaktır.

iPHONE 14’ÜN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

iPhone 13 ailesi Apple’ın A15 bionic çipleriyle gelmişti. Yeni iPhone 14’lerin ise gelişmiş versiyon olan A16 çipleriyle geleceği tahmin ediliyor. 4nm’lik bu çipler 5nm’lik A15’lerden daha etkili ve küçük olacağı belirtiliyor.

Apple’ın iPhone 14 cep telefonlarında kendi üreteceği 5G modemler kullanabilir. Apple kısa süre önce Intel’in modem birimini satın almıştı.

Son sızıntılara göre Apple iPhone 14’lerin Pro ve Pro Max versiyonlarında 8 GB’lik RAM kullanacak. Apple’ın rakibi Samsung Galaxy S22 Ultra’da 12 GB RAM tercih etmişti.

Kendisine sunulan onca bilgiye rağmen robot hesap sayısının %5 civarında olduğuna ikna olmayan ünlü milyarder anlaşmayı feshettiğini duyurdu. Yani Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma macerası böylece son bulmuş oldu. Ancak şimdi de gündemi tazminat anlaşması meşgul edecektir. Çünkü iki taraf arasında yapılan anlaşmaya göre taraflardan birisinin çekilmesi halinde diğer tarafa tazminat olarak 1 milyar dolar ödeme yapması gerekiyor.

Bununla birlikte Elon Musk’ın kolayca bu parayı ödemeye yanaşmayacağı ve antlaşmasının kendisinden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı bozulduğunu öne sürmesi kuvvetle muhtemel. Bakalım önümüzdeki günlerde bu konuda daha ne gibi gelişmeler yaşanacak.

admin

Güncel teknolojiyi ve farklı bakış açısıyla sunmaya ziyaretçilerine teknoloji haberlerini sunmayı hedefleyen bilenyazar.net, amacı heryerde olan haber değil farklı haber amacıyla bugüne kadar yayın hayatına devam etti ve ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu