GoogleApple-iOSİnternetMobilTeknoloji haberleri
Trend

Google ve Apple gelirlerine büyük darbe!

Apple ve Google uygulama gelirleri yasa tasarısı ile tehlike altında. Apple Epic Games davası da farklı bir yöne ilerleyebilir.

ABD Senatosu Yargı KomitesiApple ve Google uygulama market gelirleri için kritik bir karar aldı. Buna göre komite teknoloji devlerinin uygulama içi satın alma komisyonlarını fazla buldu. Komisyon bu anlamda rekabet şartlarını koruyacak bir yasa tasarısını onayladı. Apple ve Google uygulama içi satın alma gelirleri için darbe niteliği taşıyan yasa tasarısının, Epic Games davası için da tüm dengeleri değiştirme ihtimali var.

Yasa tasarısı hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Senatörlerin desteği ile komisyondan geçti. Bu anlamda tasarının yasalaşma ihtimali yüksek.

 

ABD Senatosu Yargı Komitesi, rekabetin önünü tıkadığı gerekçesiyle Google Play Store ve Apple App Store uygulama marketi gelirleri için yeni kısıtlamalar getiren bir yasa tasarısı ile gündemde. Reuters’ın haberine göre komisyon Apple ve Google için uygulama içi satın alma gelirleri anlamında yüzde 30 komisyonu oldukça fazla buldu.

Google ve Apple ödeme yöntemleri pandemi şartları gereği yüzde 30’luk komisyon ücretini düşürmüştü. Komisyon ise bu geçici uygulama kalıcı hale gelse bile yeterli bulmuyor. Komisyon özellikle bu komisyonların tüketicinin uygulama içi ödemelere daha fazla harcama yapmasına neden olduğu görüşünde.

Apple ve Google ise bu yasa tasarısı ile uygulamaların kişisel verilere ulaşması engelleyen korumaların devre dışı kalacağı iddiasında. Bu anlamda Apple, komisyon üyelerine yasa tasarısı geçmeden bu minvalde bir mektup yolladı. Apple, bu yasa tasarısı ile son yıllarda dozunu artırdığı kişisel gizlilik ve güvenliğin tehlike altında kalacağı endişesinde. Google’da benzer bir endişeye sahip. Buna göre Google’ın kamu politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Isakowitz, karar sonrası bir açıklama yaptı:

Epic Games, Apple davası ne durumda?

Epic Games, Fortnite için uygulama içi ödeme yöntemi olarak Apple ve Google alternatifİ bir ödeme yöntemine sahipti. Bu anlamda hem Apple hem de Google, market kurallarına aykırı olduğu için Fortnite oyununu sildi. Epic Games ise özellikle büyük gelir elde ettiği App Store için Apple ile büyük bir davaya girişti.

Apple, Epic Games davası, Apple’ın on suçlamanın dokuzundan aklanmasıyla Aralık başında son buldu. Ancak Epic Games davayı temyiz aşamasına götürmüş durumda. Buna karşın mahkemenin Apple’ı alternatif ödeme yöntemlerinin önünü tıkamaktan suçlu bulduğunu da hatırlamak gerekiyor. Bu anlamda bu yeni yasa tasarısının hem Apple hem de Google tarafını uygulama gelirleri yönünde sıkıntıya sokma ihtimali var.

ABD Senatosu Yargı Komitesi‘nde, Demokrat Senatörler Richard Blumenthal ve Amy Klobuchar‘ın yanı sıra Cumhuriyetçi Senatör Marsha Blackburn desteğiyle bu yeni yasa tasarısı gündeme geldi. Komisyondan geçen yasa tasarısı daha sonra ABD Kongresi’nde görüşülecek.

Google sözcüsü Reuters’a yaptığı açıklamada, “Yüksek kaliteli bir işletim sistemini ve uygulama mağazasını destekleyen modeli sürdürürken bu yasaya nasıl uyulacağını düşüneceğiz ve önümüzdeki haftalarda daha fazlasını paylaşacağız” dedi.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan “Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500-2022 Araştırması” sonuçlandı.

AA muhabirinin, araştırma verilerinden yaptığı derlemeye göre, değerini geçen yıla göre yüzde 35 artırarak 355 milyar dolara çıkaran Apple “Dünyanın en değerli markası” unvanını korumayı başardı. Apple, 2021 araştırmasında da 263,4 milyar dolarla ilk sırada yer almıştı.

Apple’ı sırasıyla yaklaşık 350 milyar dolar marka değeriyle Amazon, 263 milyar dolarla Google takip etti.

Söz konusu listede ABD’li Microsoft 184,2 milyar dolarla 4’üncü, perakende şirketi Walmart 112 milyar dolarla 5’inci, Güney Koreli Samsung 107,3 milyar dolarla 6’ncı, ABD’li Facebook 101,2 milyar dolarla 7’nci, Çinli ICBC 75,1 milyar dolarla 8’inci, Çinli Huawei 71,2 milyar dolarla 9’uncu, ABD’li Verizon da 69,6 milyar dolarla 10’uncu sırada yer buldu.

Tablonun en altında yer alan markanın değeri 4,6 milyar doları bulurken, bu rakama ulaşamadığı için Türk markaları sıralamada bu yıl da yer almadı.

Araştırma sonuçlarına göre, ülkeler sıralamasında ABD açık ara önde yer aldı. Global 500 listesindeki şirketlerin 199’unu ABD’li firmalar oluştururken 77’sinin Çin, 31’inin Japon, 28’inin Fransız, 25’inin Alman, 23’ünün İngiliz olduğu görüldü.

Öte yandan Kovid-19 döneminde geliştirdikleri aşıları kullanılan Pfizer firması dünyanın en değerli markaları arasında 6,3 milyar dolarla 352’nci, 5,6 milyar dolarla AstraZeneca 407’nci sırada yer buldu.

“Ülke gündeminin ilk sırasına markalaşma yerleştirilmeli”

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, AA muhabirine, listeye yeni dahil olan TikTok’un yüzde 215 ile en hızlı büyüyen marka olduğunu söyledi.

Teknoloji en değerli endüstri olmaya devam ederken 1 trilyon doları aşan marka değeriyle perakendenin ikinci en değerli iş kolu olduğunu belirten İlgüner, “Kovid-19 ile mücadelede aşı geliştiren ilaç şirketi markaları hem sayı hem de değer olarak geçen yıla göre 2 kat artış gösterdi. Turizm firmalarının marka değerleri salgın öncesi değerlerin altında seyretmesine rağmen tedbirlerin yumuşatılmasıyla birlikte artarken bu, gelecek dönem için umut veriyor. ABD ve Çin markaları tablonun üçte ikisini oluştururken Hindistan yüzde 42 artışla en hızlı büyüyen ülke oldu.”

admin

Güncel teknolojiyi ve farklı bakış açısıyla sunmaya ziyaretçilerine teknoloji haberlerini sunmayı hedefleyen bilenyazar.net, amacı heryerde olan haber değil farklı haber amacıyla bugüne kadar yayın hayatına devam etti ve ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu