Apple-iOSGuncelİnternetMobilTeknoloji haberleri

Apple ülke satın alacak kadar para kazandı

Apple, 2021'in ikinci çeyreğine ait finansal raporlarını açıkladı. Cupertinolu dev geçen yıla göre yüzde 54 artışla 89.6 milyar dolarlık üç aylık gelir elde ettiğini belirtti.

Apple’ın yüzü gülüyor

Gelir bildirisi görüşmesi sırasında Tim Cook; Apple’ın hem gelir hem de kazanç için yeni çeyrek rekoru kırdığı için çok mutlu olduklarını belirtti.

Tim Cook ayrıca, Apple’ın her coğrafi segmentte yeni Mart çeyrek rekorları kırdığını ve başarının ürün kategorilerine geniş bir şekilde dağıtıldığını söyledi. Mac ve Hizmetler tüm zamanların rekorunu kırdı. Ayrıca iPhone ve Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar da yeni çeyrek rekoruna imza attı.

Apple CFO’su Luca Maestri ise, “Gelişmekte olan pazarların inanılmaz derecede iyi, şirket ortalamasından önemli ölçüde daha iyi iş çıkardığını söyledi. Hindistan’daki bazı sonuçlardan çok, çok memnunum.” ifadesini kullandı.

Apple’ın 2021’in ikinci çeyreğine ilişkin mali raporunun detayları

Ürün geliri, bir yıl öncesine göre yüzde 62 artışla 72.7 milyar dolar ile Mart çeyreğinde rekor kırdı.

Kurulu aktif cihaz tabanı, ana ürün kategorilerinin her birinde tüm zamanların yeni bir rekoruna ulaştı

iPhone 12 ailesi yüksek talep görmeye devam ederken, iPhone geliri Mart çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 66 artışla 47.9 milyar dolar oldu. Her bir coğrafi segmentte güçlü çift haneli rakamlar elde ettiğimiz ve çoğu pazarda Mart çeyrek rekorları kırdığımız için performans dünya genelinde tutarlı bir şekilde güçlüydü.

iPad geliri, yıllık yüzde 79 artışla 7,8 milyar dolar oldu. Japonya’da tüm zamanların rekoru ve Asya Pasifik’in geri kalanında Mart çeyrek rekoruyla her coğrafi segmentte çok güçlü bir şekilde büyüdü.

Mac geliri, geçen yıla göre yüzde 70 artışla 9.1 milyar dolar oldu ve tüm zamanların rekoru oldu. Avrupa’da tüm zamanların gelir rekorları ve Asya Pasifik’in geri kalanı ve Amerika, Büyük Çin ve Japonya’da Mart çeyrek rekorları ile her coğrafi segmentte çok güçlü büyüdü. Bu, M1 çipi ile güçlendirilmiş yeni Mac’lere çok hevesli müşteri tepkisi tarafından yönlendirildi.

Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar yıldan yıla yüzde 25 büyüdü. Apple Watch kategorisi, hem Apple Watch Series 6 hem de Apple Watch SE’nin güçlü performansı sayesinde her coğrafi segmentte Mart çeyrek rekorları kırdı.

Hizmetler, yıldan yıla yüzde 27 büyüme kaydetti ve her coğrafi segmentte hizmetler için yeni rekorlar kırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu